نماینده مسکو: مثلث جدید ایران، روسیه و چین در دیپلماسی چندجانبه


میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز پنجشنبه در پستی در حساب کاربری خود در توییتر این اظهار نظر را بیان کرد.

وی خاطرنشان کرد: هیئت‌های دائمی چین، ایران و روسیه رایزنی‌های سه جانبه سازنده‌ای را در مورد موضوعات مورد علاقه انجام دادند.

آیا این مثلث جدید در دیپلماسی چندجانبه – چین، ایران و روسیه به نظر نمی رسد؟ دیپلمات ارشد روسیه در توئیتی تاکید کرد که چنین قالبی «به راحتی می تواند بزرگ شود».

اولیانوف افزود بسیاری از کشورها طرفدار چندجانبه گرایی و مخالف یکجانبه گرایی هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها (اگر نگوییم اکثریت) طرفدار چندجانبه گرایی و مخالف تلاش برای زنده نگه داشتن جهان یکجانبه به هر قیمتی هستند.

از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران که رسماً به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود، در سال 2018 و به دنبال آن تحریم های بعدی با هدف درهم شکستن اقتصاد ایران، رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ضرورت ادامه تلاش ها برای خنثی کردن تحریم ها و مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا.

بر اساس این استراتژی، ایران تلاش کرده است تا یک سیاست اقتصادی شرق محور اتخاذ کند و روابط خود را با کشورهای همسایه و دیگر کشورهای آسیایی گسترش دهد و برای خودکفایی در حوزه های کلیدی تلاش کند.

ایران و چین در ماه مارس سال گذشته و با مخالفت با تحریم‌های یکجانبه آمریکا، یک توافقنامه مشارکت استراتژیک جامع ۲۵ ساله امضا کردند.

این توافق نامه مشارکت راهبردی جامع چین و ایران را که در سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به تهران در سال 2016 اعلام شده بود، رسماً مستند می کند. این توافق خطوط کلی همکاری های دو کشور را در زمینه های سیاسی، فرهنگی، امنیتی، دفاعی، منطقه ای و منطقه ای مشخص می کند. دامنه های بین المللی برای 25 سال آینده.

ایران و روسیه همچنین به یک معاهده مشارکت راهبردی بیست ساله چشم دوخته اند که نقشه راه را برای گسترش آینده روابط در همه سطوح، از سیاست گرفته تا اقتصاد و امنیت ترسیم می کند.


دیدگاهتان را بنویسید