روسیه درباره خطر سقوط به سمت جنگ هسته ای هشدار داد


از این دیپلمات که روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی صحبت می کرد، در مورد تلاش های مشترک مسکو و واشنگتن برای کاهش توانایی های استراتژیک آنها سوال شد. لاوروف در پاسخ به این موضوع اشاره کرد که ایالات متحده در سپتامبر 2021 اساساً مذاکرات دوجانبه را برای دستیابی به توافقی در مورد محدودیت تسلیحات تهاجمی استراتژیک، مدت‌ها قبل از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین متوقف کرده بود.

لاوروف خاطرنشان کرد: «پی بردن به اینکه دلیل آنها چه بود، کار سختی نیست.

وی با این حال اعتراف کرد که مسئولیت‌های واشنگتن و مسکو به‌عنوان دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان تغییر نمی‌کند و بیانیه مشترک رهبران روسیه و آمریکا را یادآور شد که در جنگ هسته‌ای هیچکس نمی‌تواند پیروز شود و بنابراین نباید اجازه داد که شروع کنید.

وزیر خارجه روسیه افزود که روسیه مایل است این بیانیه را بیشتر ببرد و تاکید کرد که هرگونه درگیری بین کشورهای هسته ای غیرقابل قبول است، زیرا حتی یک جنگ متعارف خطر “بزرگ” تبدیل شدن به یک درگیری هسته ای را دارد.

لاوروف با اشاره به اینکه غرب از جمله ایالات متحده آمریکا، فرانسه و انگلیس هر کاری را انجام می دهند، ادامه داد: همچنین به همین دلیل است که ما با نگرانی لفاظی هایی را که غرب منتشر می کند و ما را به تهیه برخی اقدامات تحریک آمیز ادعایی با استفاده از سلاح های کشتار جمعی متهم می کند، تماشا می کنیم. برای افزایش مشارکت تقریبا مستقیم آنها در درگیری در اوکراین، جایی که به گفته او اساساً از طریق دست اوکراینی ها علیه روسیه جنگ می کنند.

لاوروف هشدار داد: «این یک روند خطرناک است.

تهدید یک جنگ هسته ای اخیراً پس از آن که پوتین در اواخر سپتامبر قول داد با استفاده از “همه نیروها و منابعی که در اختیار داریم” از خاک و مردم روسیه دفاع کند، موضوع داغ بوده است.

اظهارات او سپس به طور گسترده توسط کارشناسان و مقامات غربی به عنوان یک هشدار پنهان هسته ای تعبیر شد. پوتین بعداً اظهارات خود را با بیان اینکه مسکو حتی به سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی اشاره نکرده است، چه رسد به تهدید به استفاده از سلاح اتمی، توضیح داد.

لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه، دکترین هسته‌ای مسکو را تکرار کرد که بر اساس آن استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی تنها به عنوان پاسخی تلافی‌جویانه به حملات هسته‌ای دشمن یا حملات متعارفی که دولت روسیه را در معرض خطر قرار می‌دهد مجاز است.

لاوروف همچنین گفت که مسکو به نوعی از امنیت اروپایی که غرب در تلاش است بدون روسیه و بلاروس بسازد، نیاز ندارد.

غرب در حال تلاش برای ایجاد یک معماری امنیتی است [in Europe] بدون روسیه و بلاروس ما به چنین امنیتی نیاز نداریم.»

«کل امنیت [architecture] در اروپا اکنون به این نتیجه می رسد که کاملاً تحت تأثیر ایالات متحده قرار گرفته است.

لاوروف ادامه داد: چند سال پیش در فرانسه و آلمان درباره ایجاد نیروی نظامی خود اروپا بحث‌هایی وجود داشت، اما این ایده‌ها اکنون کنار گذاشته شده‌اند و پاریس و برلین هر دو گفته‌اند که به بلوک ناتو به رهبری آمریکا می‌مانند. .

لاوروف گفت، غرب به جای تلاش برای امنیت جمعی در اروپا، “خطوط جدایی را حفر می کند.”

زمانی که اتحادیه اروپا و ناتو بیهودگی خط فعلی خود و خطرات بزرگی را که در بر دارد را درک می کنند، ما [Russia] وزیر امور خارجه افزود: زمانی که بخواهند درباره برخی احتمالات دیگر صحبت کنند، چه چیزی را آماده ارائه به ما خواهند کرد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو و مینسک که در حال حاضر یک گروه نظامی مشترک در خاک بلاروس دارند، به تقویت همکاری امنیتی خود ادامه خواهند داد.

وی افزود: هر دو کشور اهمیت چنین کاری را با توجه به تحریکات مستمر از جمله تحریکات اوکراین درک می کنند.

لاوروف خاطرنشان کرد: تمام اقدامات لازم با هدف حفظ آمادگی برای مقابله با هرگونه تحولات احتمالی انجام شده است.


دیدگاهتان را بنویسید